Základní škola Litvínovská
ZŠ Litvínovská 500

6.4.

Vážení rodiče,chtěla bych Vám všem moc poděkovat za  hezké emaily a spolupráci v nelehké situaci. Ještě jednou moc děkuji.

Milé děti,

moc vás zdravím a myslím na vás. Doufám, že se každý den pilně učíte.. Určitě chápete, proč je učení tak důležité a proč si teď ještě nemůžeme udělat prázdniny. Jste šikovní a věřím, že i v této nelehké situaci všechno zvládáte.

Nově:

Doporučuji webové stránky ALÍK.cz - Alíkovy kvízy a testy - pohádky,sport,psaní,zeměpis, dějepis,příroda a další zajímavé články.

Poslechnout si písničku Jaro dělá pokusy a napsat názvy rostlin, které v písničce slyšely

Podívejte se na YouTube - Víte to? Velikonoce - jejich původ a tradice - Jsou to svátky jara, které oslavují probouzení přírody, její plodnost, naději a lásku. Velikonoční zvyky a tradice se lišily vesnici od vesnice a dřív probíhaly během velikonočního období, které trvalo šest neděl. Jejich úkolem bylo zbavit se všeho starého, očistit domácnost i tělo od chorob, připravit se na znovuzrození přírody.

Pašijový týden

Poslední týden dlouhého postního období připomíná utrpení Ježíše Krista a každý den má své pojmenování:

Modré pondělí – v kostelech se vyvěšovaly modré látky
Šedivé úterý – hospodyňky vymetaly pavučiny a uklízely
Škaredá (černá ) středa – vymetaly se komíny a kdo se mračil, tak mu to zůstalo každou středu v roce, v tento den zradil Jidáš Ježíše.
Zelený čtvrtek – v tento den by se měla jíst zelená jídla (špenát, kopřivy, řeřicha apod.), aby byl člověk zdravý, zvony „odlétají do Říma“ a vesnicemi obcházejí až do soboty „klapači“, chlapci s řehtačkami a klapači.
Velký pátek – je dnem smutku, protože Ježíš byl vyslýchán, odsouzen a ukřižován. V některých městech se hrají pašijové hry. Podle starobylých pověr se v těchto dnech otvírala země s poklady, nesmělo se orat a kopat na poli, nepralo se prádlo.
Bílá sobota – den, kdy byl Ježíš ukládán do hrobu. Doma se bílilo, vařily a pekly se obřadní pokrmy, pekly se mazance a beránci, muži a chlapci pletli pomlázky, zdobila se vajíčka.
Velikonoční neděle (Boží hod velikonoční) je největším svátkem celého liturgického roku. Jedly se pokrmy posvěcené v kostele a každý, kdo do domácnosti přišel, musel být takovým jídlem obdarován.
Velikonoční (Červené) pondělí je dnes nejoblíbenějším dnem hlavně mužů. V tento den se mělo darovat červené vejce a dívka měla být vyšlehána, aby byla celý rok zdravá.

Přeji hezké Velikonoce

 

Nemusíte se  každý den věnovat několika předmětům, můžete si dovolit věnovat celý den matematice, další češtině .Společné vaření podle kuchařky (čtení, vážení, plnění pokynů podle postupu…), vyrábění všeho druhu, šití (měření). Napište babičce, kamarádovi, založte si deník, kam mohou psát děti i rodiče…určitě toho vymyslíte spoustu!

 

Můj deník aneb jak se mi žilo za stavu nouze
Každý den jednou nebo dvěma větami zachytit – co prožily – jak se u toho cítily.
  Forma je na vás.
Nevím, jak dlouho bude třeba deník psát a za jak dlouho se s dětmi uvidím, ale myslím, že by to mohla být smysluplná práce.

 

Jak naučit děti přemýšlet? Ať si zkusí odpovědět na tyto otázky:

Co pěkného jsem viděl v televizi, na počítači, venku ?
Co pěkného jsem slyšel venku (ptáci), doma (hudba…)?
Co pěkného jsem někomu řekl?
Co dobrého jsem pomohl uvařit, upéct, nachystat pro ostatní?
Co zajámavého jsem postavil ze stavebnice, přečetl, vyrobil, nakreslil, prožil?
Co veselého jsme si zahráli, řekli, prožili?
Co smutného jsem slyšel, viděl, prožil…?
Co nového jsem se naučil, zazpíval, zacvičil?
Kde jsem byl?
Komu jsem napsal, zatelefonoval, pomohl?


Pokud pojedete na výlet můžete si procvičit toto učivo:
1) plánování - žák naplánuje cestu, vytyčí cílový bod, připraví svačinu
2) matematika - žák vypočítá, kolik kilometrů ujdeme
3) vlastivěda - žák se orientuje po značených i neznačených turistických cestách, využívá svých znalostí i moderní technologie mapy.cz, poznává stromy, květiny,zvířata
4) český jazyk - žák vysvětlí a odůvodní pravopis ve slově př.Vinoř - proč velké písmeno?
5) čtení - žák čte s porozuměním turistické rozcestníky a turistické naučné tabule
6) tělesná výchova - žák zdokonaluje své fyzické i psychické zdraví pobytem v přírodě, zvyšuje své fyzické dovednosti při přeskoku přes potok, slalom mezi stromy....
7) IT - žák fotografuje a po návratu domů pracuje na úpravách fotografií

Čj: PS - doplňujte pomaličku , dle vlastního tempa až do konce pracovního sešitu. Pište více diktáty,opisujte. Pokud bojujete s psaním, dám pár tipů na psaní do myšičkového sešitu:

- vymysli slova na první slabiku (mi - minuta, mina, miska)

- vypiš 6 slov na písmenko s (sůl, sasanka...)

- slovní fotbal

- vybrat 11 písmenek a snažit se vymyslet slova

- vymyslet a napsat 3 květiny, 3 klučičí jména, 3 zvířata...

- u krátkých slov zpřeházet písmenka a  luštit, co je to za slovo (ekřu - kuře)

-napiš druhého do dvojice co k sobě patří (maminka a tatínek, babička a dědeček...)

- napiš zbytek zvířecí rodiny (kočka - kocour, kotě)

-kartičky se slovy, která chcete, aby napsaly, ukryjte různě po bytě. Musí hledat, co najde, opise do sešitu. Taková malá bojovka

 

Matematika - Matematika malá..doufám děti, že jste s pomocí rodičů zvládly nebo alespoň trochu pochopily počítání s přechodem desítky. Je to náročnější učivo, které spolu budem ještě hodně procvičovat ( máme na to ještě jeden velký sešit ve škole), takže buďte rodiče i děti v klidu:)

vysvětlit + - do 20 s přechodem:

Počítejte rozkladem druhého čísla. Např. 8 + 4 = 12 (číslo 4 rozlozite na 2 a 2 a počítáte 8 + 2 = 10 a 10 + 2 = 12 (první číslo dopocitejte do 10, což je dva a z druhého čísla tuto 2 uberte a zůstane 2) číslo 4 jsme rozlozili na 2 a 2.

Prvouka ..zde vám nechám "volnou ruku". Postupně v sešitě doplňujte stránky podle chuti a nálady . Práce tu není náročná, spíš zábavná a hodně z toho už znáte. Bylo by dobré, kdybyste tento sešit měli celý hotový, než se vrátíme do školy.

Pokračujte ve výrobě jarního herbáře - moc se na něj těším

Aj....Procvičovat a opakovat barvy, čísla, hračky, rodinu, použít internet pokud možno...

 

Všechny své děti moc pozdravuji!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Milí rodiče, uvěřte možnosti, že pokud "neproberete všechnu látku", i tak z dětí mohou vyrůst šťastní a moudří lidé.  Rodiče, myslete na Vaše duševní zdraví, splňte s dětmi to, co je ve vašich silách, nechoďte přes limit.

Přeji Všem mnoho fyzických i psychických sil a pevné zdraví.

Olga

Pro inspiraci:  UčíTelka na ČT

Datum vložení: 6. 4. 2020 20:47
Datum poslední aktualizace: 22. 4. 2020 20:52

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

U nás to žije

Náhodný výběr z galerie

Výlet 0.A, 1.C - Svíčkárna Šestajovice

Projekty